Dom budúcnosti

Spojené arabské emiráty

Projekt:2023
Rozsah:Architektonická štúdia
Tím:Ing. arch. Vladimír Sekera, Mgr. art. Tomáš Augustín ArtD., Ing. arch. Martin Kadák, Ing. arch. Katarína Sabolová, Ing. arch. Miroslava Bubláková, Ing. arch. Jana Jakubičková, Ing. Ivana Jendreková
Info:

Návrh domu budúcnosti do architektonickej súťaže pre Spojené arabské emiráty.

Architektúra s dôrazom na citlivosť k životnému prostrediu, najmä pre púštnu krajinu, napodobňuje vzory dún, čo odráža potrebu úspory energie a jej zdieľania vo vyprahnutom a vlhkom prostredí. Dom, ktorý je čiastočne ponorený, má vo svojom centre záhradu a je prístupný cez druhé poschodie. V návrhu sú tri podlažia, pričom projekt počíta s dostavbou a nadstavbou v prípade rozrastania rodiny, čím sa zohľadňuje aspekt jednoty a súdržnosti širšej rodiny, typický pre arabské oblasti. Ide o komunitne orientovaný prístup k bývaniu s polosúkromnými priestormi na susedskú interakciu, ktoré sa nachádzajú za domom, vzdialené od rušnejšej ulice. Vodný prvok v týchto priestoroch nielenže prispieva k estetickému dojmu, ale aj prirodzene ochladzuje vzduch, pričom zbiera kondenzát z tieniacich konštrukcií.

Ústredným prvkom návrhu domu je átrium, ktoré osvetľuje obytné priestory prirodzeným svetlom a zakotvuje technické systémy domu vrátane jedinečného mechanizmu vetrania a kondenzácie. Tento mechanizmus, ktorý pozostáva zo solárnych komínov, využíva teplotné rozdiely na vytváranie kondenzácie na uskladnenie vody, pričom prispieva aj k pouličnému osvetleniu a chladeniu vzduchu prostredníctvom solárnej energie.

Tento inovatívny architektonický koncept nielenže nanovo definuje vzťah medzi formou a funkciou bývania, ale stanovuje aj nový štandard pre udržateľné bývanie a integráciu komunity, čím pripravuje pôdu pre budúcnosť, v ktorej budú domy harmonizovať s prostredím a podporovať zmysluplné vzťahy.