Dvojgeneračný rodinný dom Hainburg

Hainburg an der Donau, Rakúsko

Projekt:2020
Rozsah:Architektonická štúdia, Projekt na stavebné povolenie, Realizačný projekt
Tím:Mgr. art. Tomáš Augustín ArtD., Ing. arch. Martin Kadák, Ing. arch. Vladimír Sekera, Ing. Dávid Fiľakovský
Info:

Rozhodnutie bývať v dvojgeneračnom dome si vyžaduje veľké množstvo kombinovaných riešení. V rámci jedného domu, je dôležité vytvoriť optimálne podmienky pre každého obyvateľa.

Tento trojpodlažný dom sa nachádza vo svahovitom teréne na nepravidelnom pozemku. Najdôležitejším riešením bol prísun denného svetla do obytných miestností. Ten sme docielili vytvorením pôdorysu v L-kovom tvare s dvorčekom, ktorý je súčasťou bytu na prvom podlaží. Všetky tri úrovne sú prepojené spoločným schodiskom a vstupom od ulice.

Bytová jednotka na prízemí je prepojená s dvorčekom a schodiskom, cez ktoré sa dostaneme na terasu so záhradou. Na druhom podlaží sa nachádza druhá bytová jednotka s galériou v obývacej časti a terasou. Na treťom podlaží sa nachádzajú dve spálne s dvoma terasami. Tie budú obsahovať množstvo zelene pre dotvorenie a oživenie bývania.

Tým, že každé podlažie je iné, vie dom zabezpečiť bezbariérový prístup ale aj pekné výhľady na krajinu a svahovitú záhradu. Spoločný dvor a terasa dostatočne slúžia na rodinné stretávanie sa podľa zimného alebo letného obdobia. Oba tieto priestory vedia fungovať aj samostatne a tým tvoria obývajúcim rodinám potrebné súkromie.