Interiér dvojgeneračného domu Hainburg

Hainburg an der Donau, Rakúsko

Projekt:2020
Realizácia:2022
Rozsah:Štúdia interiéru
Tím:Mgr. art. Tomáš Augustín ArtD., Ing. arch. Martin Kadák, Ing. arch. Vladimír Sekera
Info:

Interiér je osobný. Každá generácia obývajúca jeden spoločný dom má svoje požiadavky na interiér a jeho prevádzku. Ak sú oddelené vlastným vstupom je to výhodnejšie pre obe strany. Dom ponúka aj miesta kde je ideálne tráviť spoločný čas ako terasa, záhrada, prípadne poskytuje spoločné úžitkové priestory ako spoločné schodisko s úložným priestorom.

Je prirodzené, že jednej z generácií stačí menší priestor naopak druhej viac spoločenský s vyššou galériou, kde je cítiť priestor, prienik svetla a kontakt so záhradou, alebo terasou. Staršia generácia možno uprednostní bezbariérovosť a práve pokojnejšiu časť domu. V letných mesiacoch je možnosť zväčšiť priestor obývačky na prízemí o dolnú terasu ,ktorá vytvára príjemnú klímu pre trávenie času s deťmi a rovnako tak sú pod dozorom starých rodičov.

Farebnosť a textúra farieb sa môže odlišovať najmä od veľkosti priestoru a jeho funkcie. Keď v galérií môžu byť aj tmavšie farby s prevahou dreva a dominanciou kameňa tak na prízemí domu použijeme svetlé farby, ktoré dodávajú pocit útulnosti. Eleganciu na všetkých poschodiach dodáva štruktúra ušľachtilosť materiálov. Kontrastná kombinácia tmavého a svetlého kameňa zároveň plní funkciu obkladu krbu. Práve atmosféra horiaceho ohňa s odrazmi na lesklých povrchoch vytvára dokonale prirodzený pôžitok z bývania.