Interiér luxusného klenotníctva

Bratislava, Slovensko

Projekt:2021
Rozsah:Štúdia interiéru
Tím:Ing. arch. Vladimír Sekera
Info:

Farba čierna - zvýrazní a nechá vyniknúť. Takto sme rozmýšľali podľa priania klienta ako nechať zažiariť výnimočné šperky predávané v luxusnom klenotníctve, ktoré sa zameriava na výrobu šperkov na mieru.
Farebnosť vnímame vďaka odrazu svetla. Čierna farba je špecifická, pretože väčšinu svetla pohltí. Ide tu o slovo „väčšinu“ svetla.

Existuje čierna, ktorá pohltí všetko svetlo? Áno takmer. Volá sa „Vantalblack“ alebo „super-čierna“ pohltí 99,9% svetla. Najčiernejšia čierna, je taká čierna, že sa takmer nedá vidieť. Na jej vytvorenie sa používajú uhlíkové nanorúrky nanesené na hliníkovú fóliu, ktoré vytvárajú les absorbčnej pasce aj tie najmenšie fragmenty odrazeného svetla a tak dosahujú najvyššie možnú zaznamenateľnú absorpciu svetla. Pohľad na takýto povrch hraničí s pohľadom do (galaktickej) čiernej diery! O to viac vyniká brilantný šperk vystavený pred takýmto pozadím. Jej použitie je žiaľ obmedzené, viazané autorskou licenciou. Preto sme pátrali a našli čiernu „black 3.0“, ktorá je použiteľná, ekonomická a nepostrehnete rozdiel, pohltí totiž 99% svetla.


Tento interiér bol aj o fyzike, ale stále ostal hlavnou myšlienkou pri dizajne vytvoriť priestor - logicky funkčný, decentný s využitím kontrastu a ženskej elegancie.