Interiér rodinného domu Kittsee

Kittsee, Rakúsko

Projekt:2015
Realizácia:2020
Rozsah:Štúdia interiéru, Realizačný projekt interiéru
Tím:Ing. arch. Vladimír Sekera, Ing. arch. Monika Stábová, Ing. arch Margaréta Czernák
Info:

Interiér rodinného domu v Kittsee definovala zachovaná historická pivnica pôvodného domu, vznikli tak výškové prevýšenia, ktoré umožnili hru s interiérom. Sedenie je riešené v rámci tohto výškového rozdielu. Celý spodok domu, okrem pracovne je maximálne otvorený previazaný a prepojený s veľkou drevenou terasou a záhradou. Je to centrum života domu, kde je rodina maximálne v kontakte. Strategicky umiestnená kuchyňa umožňuje pohľad do celého priestoru a zároveň do záhrady. Varenie niekedy pripomína pocit kapitánskeho mostíka. Priestor v obývacej izbe je otvorený až po strechu, čo pridáva vzdušnosť a svetelnosť. Okrem rohového okenného portálu je obývacia izba presvetlená menším súborom okien v úrovni štítu ktoré, keďže sú orientované na západ, sa často menia na neuveriteľne farebné obrazy oblohy.

Celkovo sú trajektórie pohybu po dome navrhnuté ako zážitkové, s priehľadmi do exteriéru v rôznych uhloch. Na prízemí sa okrem spoločenských priestorov, hygieny, šatníka a skladu prístupného z exteriéru nachádza pracovňa s knižnicou, ktorá sa dá dobre izolovať od hluku rodiny a zároveň je prístupná z vonkajšieho schodiska.

V podkroví sa nachádza jednoduchá nočná časť s manželskou spálňou a šatníkom, dve detské izby a kúpeľňa. Chodba v severnej časti je zároveň využitá ako dlhý ukladací priestor. Pivnica je okrem novej vstupnej časti pôvodná klenbová z ktorej sa odstránila stará omietka. Domurovaná bola iba stena ktorá tvorí hranicu medzi pôvodnou a novou časťou a položená nová tehlová podlaha namiesto hlinenej.

Vzhľadom na to, že dom je okrem severnej akumulačnej železobetónovej steny postavený z drevených CLT panelov, sú tieto v rámci interiérového riešenia vo veľkej časti domu priznané. To dodáva ináč pomerne minimalistickému interiéru pocit tepla a emóciu pohody. Prízemie stabilizuje podlaha z čiernej žuly z ktorej je aj schodisko, kuchynská pracovná doska a komoda pri krbe. Teplotu dreva vyrovnáva biela murovaná predstena v severnej časti kuchyne a obývacej izby. Aj v podkroví je priznané drevo, tentoraz v kombinácií s čiernym kobercom a bielymi stenami. CLT panely boli použité aj na výrobu niektorých nábytkových prvkov.