Rekonštrukcia a revitalizácia kaplnky sv. Anny

Pelhřimov, Česká republika

Projekt:2024
Rozsah:Architektonická štúdia
Tím:Mgr. art. Tomáš Augustín ArtD., Ing. arch. Barbora Kostelná, Ing. arch. Miroslava Bubláková, Ing. arch. Vladimír Sekera
Info:

Návrh rekonštrukcie a revitalizácie kaplnky Sv. Anny je zameraný na konzerváciu, ktorá kladie dôraz na zachovanie autenticity stavby a jej génia loci. Prepojenie mesta a kaplnky je cez niekoľko prístupových miest.

Križovatky a rázcestia sú hlavnými bodmi pre urbanistický návrh. Nesie v sebe odkaz práce s krajinou a miernym, ale výrazným zásahom, ktorý podporí prezentáciu rekonštrukcie kaplnky a prinesie do okolia nové impulzy. Tento spôsob možno aplikovať aj v širšom okolí Pelhřimova, ktoré prepojí ďalšie barokové kaplnky v okrese. Súčasťou týchto bodov je aj drobná architektúra v podobe krajinných a mestských mobiliárov. Tehlová lavička, drevený hranol a zemný násyp poskytujú pre pocestného bod pre zastavenie a oddych. V rámci revitalizácie okolia kaplnky a vybraných križovatiek pribudnú okrem stromov a kríkov aj mobiliáre s úpravou plôch. Odstavné plochy pre obslužnosť kaplnky budú na viacerých miestach v blízkom okolí.

Metóda reštaurovania kaplnky je formou zakonzervovania a zreštaurovania kamenných článkov. Doplnenie nového krovu na oboch častiach kaplnky na základe predpokladaného historického tvaru krovu. Interiér kaplnky je zakonzervovaný a doplnený o novotvar oceľovej konštrukcie a lamiel. Konštrukcia je odsadená od pôvodného muriva a stien. K podlahe je osadená na terčoch a zemných vrutoch.

Program využitia kaplnky rozširuje rámová konštrukcia, ktorá je posuvná v smere hlavnej lode až po koniec presbytéria. Konštrukcia má funkciu pre inštaláciu výstavy, osadenie zvukovej techniky, prípadne ako podpora pre ekumenické stretnutia a sobáše. Okolie kaplnky je upravené vo forme spevnených plôch a novej výsadby v podobe aleje stromov, nadväzujúcej na krížovú osovitosť kaplnky.

Zázemie kaplnky tvorí nový objekt, ktorý je čiastočne zapustený, a využíva svahovitosť terénu v severozápadnej časti pozemku. Strecha je zatrávnená a splýva s terénnym charakterom okolia kaplnky. Funkciu zázemia tvoria toalety, sprcha a technická miestnosť so skladom a miestom pre filtráciu dažďovej vody. Prevádzkovú sebestačnosť podporuje zachytávanie dažďovej vody zo strechy kaplnky. Tá sa zbiera do zachytávacej cisterny, ktorá je umiestnená pod zemou v blízkosti nového objektu. Voda prechádza cez filtračnú zónu v technickej miestnosti a slúži prioritne pre splachovanie toaliet a úžitkovú vodu. Použitá voda prechádza do jazierka s koreňovým spôsobom čistenia prípadne aktívnymi baktériami.