Rodinný dom Kittsee

Kittsee, Rakúsko

Projekt:2015
Realizácia:2020
Rozsah:Architektonická štúdia, Projekt pre stavebné povolenie, Realizačný projekt, Štúdia interiéru, Realizačný projekt interiéru
Tím:Ing. arch. Monika Stábová, Ing. arch. Vladimír Sekera, Ing. arch Margaréta Czernák, Ing. Dávid Fiľakovský Photo: © Andrea Škvareninová, 2020
Info:

Rodinný dom v obci Kittsee je postavený na ploche starého domu. Pôvodný dom bol asanovaný kvôli nevyhovujúcemu stavu, ostala z neho krásna pivnica s valenou klenbou, ktorá do veľkej miery zadefinovala návrh nového domu a jeho dispozičné usporiadanie.

Hmota domu je čistá, archetypálna, sochárska s dôrazom na vyváženú, ale stále dynamickú kompozíciu otvorov s akcentom „vykusnutia“ vo vchodovej časti domu. Čistote tvaru pomáha aj prevetrávaná biela fasáda a strecha z Equitonu kombinovaná s dreveným obkladom z garapy z ktorej je aj terasa a uličné oplotenie.

Dom má okrem pivnice jedno nadzemné podlažie a podkrovie.

Prízemie je vo väčšej časti zdvihnuté asi 1,5 m oproti terénu záhrady práve kvôli pivnici, pričom obývacia izba je o tri schody nižšie. Celý spodok domu, okrem pracovne je maximálne otvorený previazaný a prepojený s veľkou drevenou terasou a záhradou. Je to centrum života domu, kde je rodina maximálne v kontakte. V podkroví sa nachádza jednoduchá nočná časť – spálňa, dve detské izby a kúpeľňa.